We at Los Angeles Theatrical Release Competition and Awards would like to thank all of the wonderful entries that we had this year! Our grand prize winners will receive a 7-day theatrical release and are noted under Main Prize Winners at the top of this list, and also in bold reiterated - so that there is no confusion!

Categorically, this has been a very tough decision as we had so many talented individuals and projects to choose from. Thank you again, and we are already in touch with the theatrical release winners to schedule the screenings. 

Our 2020 Season is already open for entries, so keep coming back and keep filming!

Main Prize Winners - To Screen Theatrically:

All Other Awards by Category:

BEST U.S. NARRATIVE FEATURE: Path of Egress, Vincent Baran (USA)

BEST INTERNATIONAL NARRATIVE FEATURE: Blondie Maxwell Never Loses, Julien Ivanowich (France)

BEST U.S. DOCUMENTARY FEATURE: The Taste of Water, Aaron Jacques (USA)

BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY FEATURE: B.B., and the School by the River, Detlev F. Neufert (Germany)

BEST COMEDY FEATURE: Love Possibly, Che Grant (UK)

BEST DIRECTOR FEATURE: Convergence, Steve Johnson (UK)

BEST CINEMATOGRAPHY FEATURE: Convergence (UK)

BEST ACTOR FEATURE: Enrique Arce, Bad Investigate (Portugal)

BEST ACTRESS FEATURE: Leonie Langlart, Blondie Maxwell Never Loses (France)

BEST SUPPORTING ACTOR FEATURE: Eric Silva, Bad Investigate (Portugal)

BEST SUPPORTING ACTRESS FEATURE: Juliet Doherty, The Accompanist (USA)

BEST MUSICAL SCORE FEATURE: Ratasan (The Demon), M. Ghibran (India)

BEST ACTION SEQUENCE FEATURE: Ratasan (The Demon), M. Ghibran (India)

BEST ORIGINAL SCORE FEATURE: The Accompanist, Frederick Keeve (USA)

 

 

BEST U.S. SHORT FILM: Kommando 1944, Derek Quick (USA)

BEST INTERNATIONAL SHORT FILM: I Am Banksy, Samantha Casella (Italy)

BEST COMEDY SHORT: Amazeballs, Paul Foster (UK)

BEST HORROR SHORT: Nasty Habits, Allisyn Arm (USA)

BEST SCIENCE FICTION SHORT: Static Panic, Gabriel de Varona (USA)

BEST ANIMATED SHORT FILM: Cupid is not a Terrorist, BelloPropello (Switzerland)

BEST DIRECTOR U.S. SHORT: David Leidy, Platonic (USA)

BEST DIRECTOR INTERNATIONAL SHORT: Armand Hamouth, Give + Take (Canada)

BEST ACTION SEQUENCE SHORT: Rush, Adam Brashaw (UK)

BEST EDITING SHORT: T(HE)Y (USA)

BEST ACTOR SHORT: Cody Barlow, Anne (USA)

BEST ACTRESS SHORT: Lis Luciddi, Baby Trap (Brazil)

BEST MUSICAL SCORE U.S. SHORT: Dark Orchid, David Leidy (USA)

BEST MUSICAL SCORE INTERNATIONAL SHORT: Tomislavov Dnevnik, Ved Redic (Taiwan)

BEST CINEMATOGRAPHY SHORT: Platonic, David Leidy (USA)

 

BEST TV PILOT: Progeny, Gregory M. Schroeder (USA)

 

INTERNATIONAL MOVIE TRAILER: Yokohama Relight, Kento Shimizu (Japan)

U.S. TRAILER, The Time War, Neil Johnson (USA)

 

 

 

 

OVERALLS:

BEST OVERALL FEATURE: The Taste of Water, Aaron Jacques (USA)

BEST OVERALL SHORT WINNER: Amazeballs, Paul Foster (UK)

BEST TRAILER OVERALL WINNER: The Time War, Neil Johnson (USA)

STAY TUNED!
OUR FESTIVAL PARTNERS
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W

...where producers go for

scripts and writers.

© 2019 LATCA